ایستگاه دستگاه صف شکن پارکینگ
ایستگاه دستگاه صف شکن پارکینگ
3 مرداد 1400
DNR در دوربین مداربسته
تکنولوژی DNR در دوربین مداربسته چیست؟
12 مرداد 1400
Show all

Iris دوربین مداربسته چیست؟

تکنولوژی iris

Iris دوربین مداربسته چیست ؟

 

تکنولوژی iris Iris دوربین مداربسته چیست ؟

Iris  در دوربینهای تحت شبکه یکی از اجزای بسیار مهم است. این مکانیزم همانند کارکرد عنبیه چشم انسان است و میزان باز یا بسته شدن به میزان منبع نور را مشخص میکند . در ادامه انواع آن و مکانیزم هر یک را توضیح می دهیم.

انواع Iris:

  • آیریس ثابت ( Fixed Iris)

  • آیریس دستی ( Manual Iris)

  • آیریس اتوماتیک ( Auto Iris)

  • P-Iris

آیریس ثابت

 در این iris دوربین مدار بسته نوع میزان شدت دریافت نور و چیپ تصویر همواره ثابت خواهد بود . این بدان معناست که این سیستم کنترلی رو میزان دریافت نور نخواهد داشت . و معمولا این تنظیمات به صورت کارخانه ای انجام میگیرد و معمولا به دلیل سرعت پایین آن همواره باز است . که از این مدل در دوربین های کوچک و مینی دام استفاده میشود.

همچنین میتوان از این مدل دردوربین هایی استفاده نممود که همواره میزان دریافت نور ثابت است مثل داخل مجتمع های تجاری یا کاربرد های داخلی

آیریس دستی

در این روش میتوان میزان باز بودن دریچه را به صورت دستی توسط کاربر تنظیم نمود و میتوان در پروژه ها مختلف تنظیمات را تغییر داد .

اما چنانچه میزان نور در شبانه روز تغییر کند باید مجدد این دریچه تنظیم شود در غیر این صورت کیفیت تصویر تغییر خواهد کرد. هرچند تنظیم پیاپی این دریچه باعث کاهش عمر مفید دوربین خواهد شد .

آیریس اتوماتیک

در این مدل دریچه به صورت خودکار به میزان شدت نور تغییر خواهد کرد و میتواند تصاویر با کیفیت تری را ایجاد کند این مدل به نسبت دو مدل قبلی گران تر است .

یکی از معایب این نوع تغییر فوکوس دوربین است که دلیل ان بیش از اندازه باز یا بسته شدن دریچه است .

این مدل iris یکی از فاکتورهای مهم در شناسایی پلاک برای سیستم کنترل تردد خودرو و دستگاه پارکینگ میباشد. در این نوع iris پلاک واضح شده و تشخیص پلاک خودرو برای اتوماسیون پارکینگ و ثبت در آن انجام می گردد .

P-Iris

تغییر دریچه در این مدل توسط یک موتور کوچک انجام میگیرد و بسیار دقیق تر خواهد بود. به همین دلیل معایبی که در مدل اتوماتیک ایجاد میشود در این مدل مرتفع شده است . به دلیل گران تر بودن این مدل معمولا در پروژه های بسیار خاص استفاده میگردد.

کاربری انواع آیریس دوربین مداربسته

اگر در پارکینگ برای سیستم نرم افزار پارکینگ پلاک خوان قصد انتخاب نوع این تکنولوژی دارید باید در نظر بگیرید میزان شدت نور در پارکینگ چگونه تغییر میکند . اگر نور همواره ثابت است که کمتر ممکن است در پارکینگی رخ دهد میتوان از سیستم ثابت استفاده نموده و در صورتی که نور همواره شدتش در حال تغییر است بهتر است از نوع اتوماتیک یا نوع موتور از استفاده شود.

کیان اکبرپور
کیان اکبرپور
درباره من : هر روز سعی میکنم باگ هام و پیدا کنم ونسخه کم خطا تری از خودم به دنیا معرفی کنم...

دیدگاهتان را بنویسید