شاتر Shutter چیست؟
1 شهریور 1400
تفاوت زوم دیجیتال و اپتیکال
تفاوت زوم دیجیتال با زوم اپتیکال
12 شهریور 1400
Show all

Exir در دوربین مداربسته چیست؟

تکنولوژی اکسیر در دوربین مداربسته

EXIR چیست و معرفی قابلیت EXIR

 

تکنولوژی اکسیر در دوربین مداربسته

دوربین های های تحت شبکه که دارای قابلیت دید شب باشند این قابلیت را دارند تا تصاویر را درشب و تاریکی نیز ضبط کنند. شرکت های معتبر به منظور ارتقا در بازدهی دید در شب دوربین های تحت شبکه یا ریدر RFID تحت شبکه در چند سال اخیر فناوری جدیدتری را با نام مادون قرمز EXIR برای دوربین های تحت شبکه ابداع نموده است.: اکسیر مخفف عبارت (Enhanced Infrared Lighting) است که به معنی روشنایی مادون قرمز ارتقا یافته است. بنابراین EXIR در مقایسه با دوربین های تحت شبکه معمولی IR، دارای قابلیت بالایی در نور کم و در محیط های داخلی و خارجی دارد.

تکنولوژی EXIR چیست ؟

Exir در دوربین مداربسته چیست؟ این تکنولوژی به منظور ارتقا محدودیت های قابلیت دید در شب ایجاد شده است .

 دوربین های IR برای مشاهده در شب ابداع شدند اما دارای محدودیت هایی از قبیل زیر هستند:

تولید گرما توسط led ها و جذب حشرات در شب و اخلال در دید دوربین

کاهش کیفیت لنز به دلیل گرمای تولید شده در led

نور در شب به صورت یکنواخت تابیده نمیشود و در مرکز توسط نور پر تمرکز تابیده میشود و شی در وسط تصویر پرنور تر خواهد بود.

برد کم نور IR در دوربین های مادون قرمز معمولی

امکان عبور نور مادون قرمز IR از شیشه هایی با قطر زیاد

و …

اما در تکنولوژی اکسیر تمام نواقص بالا رفع گردیده . رفع این مشکلات باعث می شود تا امکان داشتن تصاویری با کیفیت بسیار بالا در شب و در شرایط نوری نامساعد فرآهم گردد.

از این تکنولوژی در دستگاه پارکینگ جهت استفاده در نرم افزار هوشمند پارکینگ و کنترل تردد خودرو استفاده میگردد.

برخی از مزایای تکنولوژی EXIR

  1. منبع نور بسیار مناسب تر و قدرت نور LED افزوده شده

با استفاده از به روز ترین تکنولوژی  نشر دادن نور و قطعات الکترونیکی با ضخامت در بسیار کم ، باعث گردیده تا شاهد افزایش 30 درصدی خروجی نهایی در کیفیت و بازده روشنایی نسبت به دوربین های تحت شبکه معمولی باشیم. علاوه بر این نسبت به تکنولوژی های قدیمی تر با خروجی نور 750mV، تکنولوژی اکسیر دارای خروجی 1050mV است که نوربه مراتب  قوی تری را در بردهای با فاصله بیشتر فرآهم می کند.

  1. استفاده از LED های پیشرفته مستطیل شکل برای استفاده بهتر از نور

برای بهینه تر کردن استفاده از نور مادون قرمز موجود، دوربین هایی که دارای این قابلیت با تکنولوژی EXIR، نور را در شکلهای های مستطیل منتشر می کنند. این امر به بهبود بهره وری و کم کردن آلودگی نوری در محیط اطراف کمک می کند.

  1. یکنواختی در روشنایی

این تکنولوژی انتشار نور را به صورت یکنواخت انجام میدهد. این امر مشکلات مربوط به نوع قبل led از تمرکز بیش از حد نور در مرکز تصویر و تاریکی در گوشه ها را از بین می برد. علاوه بر این ها طول عمر بیشتر و صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی، از دیگر مزایای تکنولوژی Exir در دوربین های تحت شبکه است.

  1.  عدم انعکاس نور IR

LEDهای IR به صورت جداگانه در ساختار دوربین های دارای قابلیت EXIR تعبیه شده اند. این موضوع باعث می شود که انعکاس نور LED  با لنز دوربین تداخل نداشته باشد. این موضوع مخصوصا برای دوربین های سقفی مساله بسیار مهمی است. چرا که کاور منحنی مانند و پوشش شیشه ای این دوربین ها باعث می شود تا نور IR به سمت لنز دوربین انعکاس داده شده و دید دوربین را کور کند. اما در دوربین های  دارای قابلیت سقفی EXIR ، بخاطر ساختار ال ای دی های آن تصویر شفافی ارائه می شود.

  1. مشکلات کمتر با حشرات

حشرات به صورت معمول به سمت گرمای ناشی از بازتاب led  ها جذب میشوند . اما به دلیل جدا گانه بودن LED ها حشرات سطح کمتری از لنز را میتوانند اشغال کنند .

 

کیان اکبرپور
کیان اکبرپور
درباره من : هر روز سعی میکنم باگ هام و پیدا کنم ونسخه کم خطا تری از خودم به دنیا معرفی کنم...

دیدگاهتان را بنویسید