تفاوت قیمت در دوربین مداربسته
تفاوت قیمت در دوربین ها
27 مرداد 1400
تکنولوژی اکسیر در دوربین مداربسته
Exir در دوربین مداربسته چیست؟
6 شهریور 1400
Show all

شاتر Shutter چیست؟

شاتر Shutter چیست و چه اهمیتی دارد ؟ 

 سرعت شاتر یکی از ویژگی های مهم در دوربین های مداربسته است . در عکاسی سرعت شاتر مدت زمانی است که سنسور دیجیتالی در معرض آن قرار میگیرد .

شاتر Shutter چیست؟

 

در دوربین های قدیمی تصویر روی یک نوار یا یک صفحه قرار میگرفت و به میزانی که نور محیط به آن تابیده میشد تصاویر مطلوب تری ایجاد میشد . به این معنی که پس از فشردن دکمه اگر مدت زمان زیادی نور به صفحه میرسید عکس خیلی روشن و یا اگر این سرعت کمتر از حد نرمال میبود تصویر تاریک تری ایجاد میشد. به مدت زمان باز بودن شاتر شاتر تایم گفته میشود.

سرعت شاتر را چطور نشان میدهند؟

 سرعت شاتر معمولا کمتر از یک ثانیه است و زمان لازم برای تشکیل یک تصویر در دوربین های دیجیتال را نشان میدهد.  هر چقدر نوری که در محیط وجود دارد زیاد تر باشد سرعت شاتر هم بیشتر خواهد شد. هر چقدر میزان شدت نور در یک محیط بیشتر شود سرعت شاتر هم بیشتر خواهد شد .

آیا دوربین مداربسته هم شاتر دارد؟

شاتر Shutter چیست و چه اهمیتی دارد ؟ 

در دوربین مدار بسته شاتر فیزیکی وجو ندارد و تصویر روی سنسور ایجاد میشود اما مفهومی زمان شاتر در آن مورد استفاده قرار میگیرد. فیلم هایی که از دوربین مداربسته ایجاد میشود تصاویری به هم پیوسته است که در زمان یک ثانیه ارسال میگردد. هرچه شاتر تایم کم تر باشد زمان تشکیل تصویر در سنسور کمتر خواهد بود .

سرعت شاتر دوربین مداربسته به چه فاکتور هایی بستگی دارد؟

سرعت شاتر دوربین مداربسته به دو فاکتور مهم زیر بستگی دارد:

میزان حساسیت سنسور یا چیپ تصویر به نور:

هر چه سنسور تشکیل دهنده تصویر بیشتر باشد زمان تشکیل تصویر کم تر خواهد بود.

نور محیط هرچه بیشتر باشد چیپ تصویر زمان کم تری رابرای تشکیل تصویر نیاز دارد.

سرعت شاتر در دوربین مداربسته چه زمانی اهمیت می یابد؟

سرعت شاتر زمانی اهمیت دارد که بخواهیم سوزه ای متحرک را در تصویر داشته باشیم . فرض کنیم شاتر تایم 6 ثانیه ای داشته باشیم در لحظه اول که یک جسم متحرک را در تصویر در حال ثبت هستیم  اگر جسم متحرک دیگری در ثانیه 5 وارد تصویر شود آن را تار خواهیم داشت.

بالا بودن سرعت شاتر همچنین در سیستم اتوماسیون پارکینگ جهت نرم افزار پلاک خوان خودرو بسیار اهمیت دارد. هنگامی که سوژه در حال حرکت است برای پلاک خوان میتوان در یک یا چند فریم از دوربین لبه های اعداد پلاک را تیز و واضح نمود که این کار دقت سیستم پلاک خوان را افزایش میدهد.

میزان سرعت شاتر در دوربین هایی که در بزرگراه ها و خیابان ها برای کنترل تردد و سرعت ماشین ها مورد استفاده قرار می گیرند بسیار اهمیت پیدا می کند اما در صورتی که قصد دارید تا نصب دوربین مدار بسته خود را در محیط های معمولی انجام دهید، معمولا مشکل زیادی با سرعت شاتر نخواهید داشت.

در سیستم پلاک خوان و اتوماسیون پارکینگ از تابلو ظرفیت پارکینگ جهت نمایش تعداد ظرفیت باقیمانده پارکینگ نیز استفاده میشود.

کیان اکبرپور
کیان اکبرپور
درباره من : هر روز سعی میکنم باگ هام و پیدا کنم ونسخه کم خطا تری از خودم به دنیا معرفی کنم...

دیدگاهتان را بنویسید