آموزش برنامه نویسی با c++ سی پلاس پلاس
نمونه سوالات مثال برنامه نویسی زبان c++3
9 خرداد 1400
باند شبکه نرم افزار اتوماسیون پلاک خوان
پهنای باند شبکه در دوربین های تحت شبکه
13 خرداد 1400
Show all

الگوریتم تشخیص پلاک خوان

الگوریتم تشخیص پلاک خوان

الگوریتم تشخیص پلاک خوان خودرو

الگوریتم تشخیص پلاک خوان

الگوریتم تشخیص پلاک خودرو چونه کار می کند؟

تمام الگوریتم های نرم افزار پلاک خوان از چند بخش تشکیل شده است:

1: تشخیص زمان ورود خودرو (وجود پلاک) برای استفاده بهینه از قدرت پردازشگر و کم کردن خطای پلاک خوانی.

2: تشخیص فریم یا قاب پلاک خودرو در تصویر.

3: پیدا کردن الگوی اعداد از قاب پلاک

نحوه پیدا کردن زمان ورود خودرو به تصویر برای پردازش تصویر در نرم افزار پلاک خوان 

در الگوریتمهای پردازش تصویر برای شناسایی و تشخیص پلاک خودرو ابتدا باید ورود خودرو به صحنه تصویر را شناسایی نمود با این کار الگوریتم پلاک خوان میتواند تا درصد زیادی از پردازش های اضافی صرفنظر نمود. برای این کار باید حجم تغییرات تصویر نسبت به فریم قبلی را اندازه گیری نمود ، این تغییرات با توجه به سایز واقعی یک خودرو در تصویر دوربین پلاک خوان و تنظیم رزولوشن دوربین خواهد بود برای مثال تردد یک انسان در یک دوربین ثابت ممکن است حداکثر 3% از حجم پیکسلهای یک تصویر را تغییر دهد و تردد یک موتور سیکلت حداکثر 10% حجم پیکسلی یک فریم تصویر را تغییر دهد. میتوان با دانستن و اندازه گیری این موضوع با توجه به حجم تغییرات تصویر یا جسم شروع ورود خودرو را شناسایی کرد.

الگوریتم تشخیص پلاک خودرو چونه کار می کند؟

ورود موتور به تصویر دوربین پلاک خوان فقط 10% از تغییرات تصویر را انجام میدهد

با توجه به حجمهای نامبرده شده یک خودرو میتواند حداکثر تا 40% حجم همان تصویر دوربین را تغییر دهد که این امر بستگی به سرعت ورود خودرو به تصویر دارد بعنوان مثال با بالا رفتن سرعت خودرو حجم تغییرات تصویر بسرعت بالا خواهند رفت و در صورتیکه خودرو با آرامی وارد تصویر شود حجم تغییرات تصویر به کندی بالا میرود.

پرداز تصویر پلاک خوان خودرو

با ورود نیمی از خودرو در تصویر ، حداقل 20% از تصویر تغییر کرده است

با بدست آوردن این تغییرات و پیدا کردن حداقل و حداکثر تغییرات پیکسلی در شروع ورود خودرو میتوان پردازش را شروع کرد. با توجه به مثالهای گفته شده میتوان شروع پردازش تصویر را تغییرات حداقلی تصویر به میزان بیش از 10 درصد شروع کرد ، با این فرایض تغییرات بالا 10% به احتمال فراوان بعلت ورود یک خودرو خواهد بود.

باید در نظر داشته باشید که در شرایط نوری مخلتف حجم تصاویر وارد شده ممکن است تغییر کند بعنوان مثال اگر حداقل تغییرات تصویر برای شروع پردازش پلاک برای یک دوربین در یک فاصله ثابت برای همان تصویر 10% باشد چنانچه از نور اضافی در شب استفاده نشود تغییرات تصویر ممکن است کمتر از 5% برای خودرو باشد و این امر برای انسان یا موتور سیکلت کمتر از 3% خواهد بود.

با شرایط توضیح شده بالا برای ساخت الگوریتم پلاک خوان که شروع پردازش را تشخیص دهد آستانه ورود خودرو با شرایط و تصاویر مختلف متفاوت خواهد بود و باید بتوان این تغییرات را با توجه به شرایط محیط مورد نظر تنظیم نمود تا پارامترهای پلاک خوانی پردازش بیش از اندازه از پردازشگر استفاده نکند.

ادامه آموزش را دنبال کنید.

مدیر کل سایت
مدیر کل سایت
برای رسیدن به هدفم میلیونها کیلیومتر اسکرول کردم و این راه همچنان ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید